Uçak Modelciliğine Giriş Rehberi

Mustafa OdabaşıBu bölümde uçak modelciliğine yeni başlayanlar veya başlamayı düşünenlerin mutlaka okuması gereken bilgileri bulacaksınız. Model uçak hobisine başlayanlar, deneyimli modelcilere danıştıkları zaman birbirinden farklı tavsiyeler alabilmektedir ve bu çok doğaldır. Bu nedenle, bu bölümde yer alan bilgilerin de yazarın kendi görüşüne göre oluşmuş tavsiyeler olduğu dikkate alınmalıdır.

Önce Güvenlik!

Uçak modelciliğinin ciddiye alınması gereken bir uğraş olduğunun ve model uçakların oyuncak olmadığının asla akıldan çıkarılmaması gerekir. Uçak modelciliği belirli bir disiplin içerisinde yapıldığı sürece güvenli bir spor ve hobidir, gel gelelim disiplinsiz ve bu uğraşı bir oyun olarak gören bir modelci hem kendini, hem başkalarını sürekli olarak tehlike altında bırakacaktır.

İçten yanmalı motorlu bir model uçağın pervanesi dakikada 16,000, elektrik motorlu bir modelin pervanesi ise 40,000'e varan devirlerde dönebilmektedir. Bu pervanelerin uç kısmı ses hızına rahatlıkla yaklaşmakta hatta geçebilmektedir. Bu hızla dönen ve bıçak gibi keskin olan pervanelere sahip olan bir model elbette ciddiyetsiz ellerde son derece tehlikeli olacaktır.

Tüm bu nedenlerle uçak modelciliğine heves eden birinin, işin güvenlik tarafını her zaman için ön planda tutması gereklidir. Güvenlik ile ilgili bilmeniz gereken ilk kural, model uçakların hiçbir zaman insanların, hayvanların, otomobillerin, binaların üzerine doğru ve tepesinde uçurulmayacağıdır. Güvenlik ile ilgili daha detaylı bilgilere web sitesinin ilgili bölümlerinde değineceğiz.

Kendinize Sorun

Uçak modelciliğine başlayanlar bana göre izleyecekleri yolu doğru belirleyebilmeleri için kendilerine şu soruları mutlaka sormalıdır;

1. Amacım ne?

Uçak modelcilerinin bir bölümü uçakla uğraşmayı sevmez, sadece uçurmayı sever. Bir bölümü uçak uçurmayı sevmez, uçak yapmayı sever. Bir bölümü ise hem uçakla uğraşmaktan, hem de uçurmaktan zevk alır. Uçak modelciliğinin bir de küçümsenemeyecek sosyal yönü vardır, her yaştan ve her meslekten modelciler hafta sonları pistte bir araya gelir ve pistte harcadığımız zamanın uçak uçurmaktan daha fazlası sohbetle geçer. Öyle ki, zaman zaman alay konusu olsalar da, her hafta sonu piste geldiği halde hiçbir zaman yanında uçak getirmeyen modelciler bile vardır.

Uçuştan hoşlananların bir bölümü akrobasi meraklısı iken, bir bölümü hızlı uçmayı, bir bölümü scale uçaklar ile pistin önünden yavaş ve gerçekçi geçişler yapmayı sever. Bazı modelciler uçağın üzerine bir kamera takarak, gözlerinde bir video goggle, FPV (First Person View) tabir edilen uçuş tarzı ile uçağın içindeymiş gibi uçmaya meraklıdır. Anlayacağınız bu hobiyle uğraşan herkesin amacı birbirinden farklıdır. Elbette hangisinden daha çok zevk alacağınızı yapmadan tam olarak bilemezsiniz ancak yine de belli bir hedefe yönelik başlamanız, en azından gereksiz para ve zaman harcamanızın önüne geçecektir.

2. Bütçem ne kadar?

AMUK'lu ModelcilerHer ne kadar son senelerde daha makul rakamlara inmiş olsa da, uçak modelciliğinin ucuza mal olan bir uğraş olduğu söylenemez. Bu uğraş için ayırabileceğiniz bütçe, izleyeceğiniz yolda son derece belirleyici olacaktır. Bütçe tayini yaparken masrafın büyük bölümünü en başta yapacağınızı ve daha sonrası için aylık bir bütçe ayırmanız gerektiğini unutmayın.

Başlarken yapacağınız masrafın büyük bölümü radyo sistemi, servolar, motorlar gibi nispeten uzun ömürlü malzemelere gidecektir. Özellikle radyo sistemi seçimi yapılırken bu cihazların çok uzun ömürlü olduğu dikkate alınarak, daha sonra yükseltme ihtiyacı duyulmaması için baştan en az 6 kanallı ve kaliteli bir radyo sistemi satın alınması akıllıca olur.

Uçak modelciliğinde kırım, yani uçağın hasar alması ya da tamamen parçalanması olağan bir durumdur. Bunu da mutlaka dikkate almalı ve bu hobi ile uğraşırken az ya da çok, sürekli olarak bir bütçe ayırmanız gerektiğini hesaba katmalısınız.

3. Bir model uçak pistine erişimim var mı?

Güvenlik bölümünde bahsettiğimiz gibi model uçakların insanlardan, hayvanlardan, otomobillerden ve binalardan uzak yerlerde uçurulması gerekir. Bu nedenle de bu uğraş için izleyeceğiniz yolu tayin konusunda bir model uçak pistine erişiminizin olup olmadığı da son derece belirleyicidir. Model uçak pistleri doğal olarak şehirlerin dışındadır ve erişim için otomobiliniz olması gerekir. Eğer otomobiliniz, dolayısı ile model uçak pistine erişiminiz yoksa şehir içinde bu hobiyi zevkli ve güvenli bir şekilde sürdürmeniz pek mümkün olmayacaktır.

4. Evdeki imkanlarım neler?

Bir uçak modelcisinin evde uçaklarını, ekipmanını koyacağı, uçak yapabileceği ve uçağı hasarlandığı zaman tamir edebileceği bir alana ihtiyacı vardır. Eğer eviniz küçük ya da zaten fazlasıyla kalabalık ise, özellikle de evliyseniz ve eşinizle kavga etmek istemiyorsanız, mümkün olduğunca küçük uçaklar ile bu hobiye başlamanız akıllıca olur. Tecrübeyle sabittir ki bir modelcinin evinde modelleri ve ekipmanı için ayırdığı alan giderek büyümek eğilimindedir, kocaman evlerinde modelleri artık evin salonuna taşan modelciler vardır. Bu nedenle modelciliğe başlarken evinizdeki imkanlarınız da mutlaka gözden geçirilmelidir.


 
Buradasınız: Ana Sayfa MAKALELER Genel Bilgiler Uçak Modelciliğine Giriş Rehberi